30 PERC -
AZ ÖNKÉNTESSÉGRŐL
Podcastok
Ha Ön már önkéntes, vagy önkéntesekkel foglalkozik egy szervezetnél, vagy még csak tervezi, hogy kipróbálná magát önkéntesként, hallgasson minket!
Ez a műsor Önöknek, Önökről szól!
Az egyes adásokban az Önkéntes Szemlében megjelenő tanulmányok alapján olyan gyakorlati, elméleti szakemberekkel, önkéntesekkel fogok beszélgetni, akik mindennapi munkájuk, önkéntességük révén alakítják, formálják a hazai önkéntes szektort.
Olyan kérdésekről, válaszokról, kihívásokról és megoldásokról lesz szó, amelyek reményeink szerint a már önkéntes munkát végzők, vagy az önkéntességgel foglalkozó szakemberek, de a jövőbeni önkéntesek számára is hasznos információkat, ismereteket nyújtanak.
Mert önkéntesnek lenni tényleg jó!
1. PODCAST témája: KIK A MAGYAR ÖNKÉNTESEK? -
Magyarországon minden negyedik felnőtt végeett már önkéntes munkát. Kik a magyar önkéntesek? Mit csinálnak és milyen rendszerességgel? Minden, amit a statisztikai adatokból tudni lehet a magyar önkéntesekről. Beszélgetés Gyorgyovich Miklóssal, akik a Századvég igazgató-helyetteseként "Az önkéntesek Magyarországon 2018" kutatás vezetője volt. A beszélgetés elején Gyorgyovich Miklós beszél saját önkéntessé válásáról, önéntes munkáiról, majd pedig a kutatási eredmények alapján mutatjuk be a magyar önkéntesek jellegezetességeit.
2. PODCAST témája: HOGYAN LESZ 7 ÉV ALATT EGY BARÁTI ÖSSZEFOGÁSBÓL JÓL MŰKÖDŐ ÖNKÉNTES SZERVEZET?
Beszélgetés Forgács-Fábián Sárával, az Amigos a gyerekekért Alapítvány megálmodójával és vezetőjével. 7 évvel ezelőtt egy baráti összefogásból született meg az Amigos Alapítvány ötlete, amire Forgács Fábián Sárát saját gyerekkori tapasztalatai indították. Az Amigos önkéntesei kórházakban fekvő gyereket látogatnak, és elsősorban a tanulásban segítenek nekik. Mára az Amigos Alapítvány 5 városban, 17 kórházi egységben 153 fővel működik. A beszélgetésben szó esik az önkéntesek kiválasztásáról, a szervezet felépítésének, működtetésének szakaszairól, és nem utolsó sorban arról is, hogy a COVID-19 járvány milyen kihívások elé allította a szervezet vezetését és önkénteseit, és hogyan kellett újratervezniük erre az időszakra, hiszen a beteglátogatások szüneteltek.
3. PODCAST témája: HOGYAN KÉSZÜL AZ ÖNKÉNTES STATISZTIKA?
Hogyan készül az önkéntes statisztika? Milyen a magyar önkéntesség gazdasági ereje? Ezekről a kérdésekről beszélgetünk Sebestény Istvánnal, a KSH vezető-főtanácsosával, az Önkéntes Szemle 2021. évi 4. számában megjelent tanulmánya alapján. Az éves statisztikai adatok azt is megmutatják, hogy milyen a hazai, szervezetekhez kötődő önkéntesség gazdasági ereje: hány órát dolgoztak az önkéntesek és ez átszámolva hány milliárd forintot jeletett és hány főállású foglalkoztatottnak felelt meg. A legfrissebb adatok szerint, 2020-ban - a COVID-19 járvány első évében - 311 ezer önkéntes 21 ezer főállású munkáját "helyettesítette", ami 83 milliárd Ft-ot megtakarítást jelentett az őket foglalkoztató civil- nonprofit szervezeteknek.
4. PODCAST témája: INGYEN MUNKAERŐ-E AZ ÖNKÉNTES?
Ebben az epizódban Bartal Anna Mária Nagy Rékával és Perpék Évával, az Önkéntes Szemle szerkesztőségének tagjaival beszélget arról, hogy valóban ingyen munkaerő-e az önkéntes, illetve milyen befektetést jelent egy szervezet számára, mire valakiből képzett önkéntes válik. A beszélgetés alapját az adja, hogy a résztvevők az Önkéntes Szemle 2021. évi 4. számában megjelent tanulmányukban azt a kérdést vizsgálták és elemezték, hogy milyen jelenségek indokolják a kérdés felvetését a gyakorlat szempontjából, illetve milyen módszerek állnak rendelkezésre a ennek vizsgálatára? Az önkéntes programoknak vannak olyan rejtett, főként materiális költségei, amelyek egyrészt szervezeti kiadásokként jelennek meg, másrészt olyanok, amelyeket kvázi adományként kapnak a szervezetek és ezeket sokszor nem is árazzák be. Ezekkel a költségekkel sokszor maguk a szervezetek sincsenek tisztában, noha ez nagyon fontos eleme a pályázati, vállalati támogatások költségeinek megtervezésénél, elszámolásánál és elbírálásánál is.
5. PODCAST témája: MENNYIBE KERÜL EGY ÖNKÉNTES?
Az önkéntesek foglalkoztatásának és effektíve felmerülő költségeiről beszélgetünk Junkertné Dr. Szűcs Zsuzsanna igazságügyi adó- és járulékszakértővel, az Önadozó lap főszerkesztőjével. A beszélgetés hátterét az adja, hogy Junkertné Dr. Szűcs Zsuzsanna az Önkéntes Szemle 2021. évi 4. számában megjelent tanulmányában részletesen elemezte és bemutatta, a közérdekű önkéntes tevékenység ellenszolgáltatásnak nem minősülő juttásainak milyen formái vannak, ezek közül melyek, milyen formában és milyen feltételek mellett illetik meg az önkéntest, illetve ez az önkénteseket foglalkoztató szervezetek számára milyen jellegű kiadásokat jelentenek.
6.PODCAST témája: MI A HELYE AZ ÖNKÉNTESSÉGNEK EGY KÓRHÁZI STRUKTÚRÁBAN?
Mit csinál egy kórházi önkéntes? Mi a helye a kórházi önkéntességnek egy kórházi struktúrában? Hogyan változtatta meg a COVID-19 járvány a Bethesda Gyermekkórházban az önkéntességet? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgetünk Reményi Imrével a Bethesda Gyermekkórház önkéntes-koordinátorával, de szó esik arról is, hogy miként lesz valaki önkéntes-koordinátor, hogyan lehet valaki kórházi önkéntes és mit jelent ez az önkéntes munka a gyakorlatban, milyen nehézségek, örömök kísérik ezt az önkéntes tevékenységet, illetve miért fontos, hogy legyenek kórházi önkéntesek is.
7. PODCAST témája: VÁLLALATI ÖNKÉNTESSÉG MAGYARORSZÁGON
Beszélgetés dr. Molnár Klárával, az Effekteam izgazgatójával a vállalati önkéntesség kérdéseiről, annak kapcsán, hogy dr. Molnár Klára az Önkéntes Szemle 2021. évi 4. számában egy részletes tanulmányban mutatta be, hogy miként alakult Magyarországon az elmúlt tíz évben a nagyvállalati önkéntesség. A beszélgetés során többek között szó esik arról is, hogy Magyarországon a nagyvállalatoknál jellemzően a kétezres évek közepén jelentek meg az első önkéntes aktivitások, amelyek többnyire alulról jövő kollegiális, jótékony összefogások formájában, szabadidőben valósultak meg. Az önkéntes keretek, policyk kialakítása, valamint a vállalatok részéről kezdeményezett programok ösztönzése, szervezése inkább a kétezres évek második felében kapott teret a vállalatok társadalmi felelősségvállalási gyakorlatában. Ezt a fejlődést törte meg a COVID-19-járvány és arról is beszélgetünk, hogy ez milyen hatással volt, illetve miként változtatta meg a vállalati önkéntesség formáit.
8. PODCAST témája: ÖNKÉNTESEK A MENEKÜLTEK MEGSEGÍTÉSÉBEN - KÜLÖNKIADÁS
A sok ezer spontán, alulról szerveződő önkéntes közül hármat mutatunk be, akik vagy a harcvonalban a határmentén, vagy pedig az ország belsejében fogadják és segítik a maguk lehetőségei szerint a hontalanná váló menekülteket. Beszélgetünk Barabás községből Daróczi Gábornéval, majd Porzsolt Eszterrel, aki a községbe utazott azért, hogy önkéntesként segítse a menekültek fogadását. Végül Hajniss Nikolettával a Gödi Anyák Angyalai Facebook csoport egyik "főangyalával" pedig arról, hogy a "hátországban" hogy szerveződik a menekültek befogadásáa, mit csinálnak ezért és hogyan szervezezik meg ezt, mint informális csoport.
9. PODCAST témája: ÖNKÉNTESSÉG A VÖRÖSKERESZTNÉL A COVID-19 JÁRVÁNY ÓTA?
Milyen kihívások elé állította a COVID-19-járvány a Vöröskeresztet? Milyen gyors és rugalmas válaszokat tudott adni erre a váratlan helyzetre a szervezet? Milyen új rétegeket tudott a járvány alatt önkéntesként megszólítani a Vöröskereszt , illetve milyen feladatokat láttak el az önkéntesek a pandémia időszakában. Horváth Péter a Vöröskereszt budapesti igazgató-helyettese mindemellett beszél arról is, hogy miként lett a saját életében is az önkéntességből "karrier" és hivatás.
10. PODCAST témája: MILYEN TÉNYEZŐK BEFOLYÁSOLTÁK AZ ÖNKÉNTES VÉRADÁST A COVID-19 JÁRVÁNY IDEJÉN?
Általános tapasztalat volt, hogy pandémia ideje alatt világszerte lecsökkent a véradók száma, noha nem alakult ki a vérellátás biztonságát veszélyeztető helyzet. Mi motiválta az önkéntes véradókat a járvány alatti véradásra? Hogyan befolyásolta ezt a COVID-19 járvány? Ezekről a kérdésekről beszélgetek Dorner Lászlóval az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusával, aki maga is 42szeres véradó, és az Önkéntes Szemle 2022. évi 1. számában írt erről részletes elemző tanulmányt. Másik vendégem Tarján Gergely 46szoros véradó, és egyébként szociológus, és jelenleg adatelemzéssel foglalkozik, és akit azért hívtunk meg, hogy gyakorlati nézőponttal gazdagítsa a tanulmányban leírtakat.
11. PODCAST témája: KARITÁSZ ÖNKÉNTESEK AZ UKRÁN-MAGYAR HATÁRON
Beszélgetés Zagyva Richárddal, a Magyar Katolikus Karitász igazgatóhelyettesével, aki a magyar-ukrán határról jelentkezik be. Milyen kihívásokat és feladatokat jelent a menekültek ellátása a karitatív-humanitárius szervezetek számára? Hogyan készült fel erre a Magyar Katolikus Karitász? 2022. március 24.-én, amikor a felvétel készült, éppen egy hónapja kezdődött el az orosz-ukrán háború. Korábbi podcast adásunkat, amelyben az alulról szerveződő önkéntességet mutattuk be a menekültek megsegítésében ott fejeztük be, hogy a Magyar Katolikus Karitász átvette az önkéntes szervezési feladatokat Barabáson. Ebben az adásban tehát már a szervezeti önkéntesség oldaláról mutatjuk be azokat a feladatokat, kihívásokat, amelyek a menekültek ellátásában felmerülnek.
12. PODCAST témája: HUMANITÁRIUS ÖNKÉNTESSÉG HÁBORÚ IDEJÉN
Beszélgetés Gáncs Kristóffal, az Ökumenikus Segélyszervezet kommunikációs igazgatójával. Mi a humanitárius segítségnyújtás általában és mit jelent most az orosz-ukrán háború idején? Milyen önkéntes feladatok vannak egy humanitárius segélyszervezetnél? A felvétel készítésének napján, 2022. március 24.-én éppen egy hónapja kezdődött el az orosz-ukrán háború. A március 5.i kormányzati tájékoztató szerint a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a határ ukrán oldalán lát el segélyszervezeti és humanitárius feladatokat. Hogyan szervezi ezt meg az Ökumenikus Segélyszervezet a határ túloldalán?
13. PODCAST témája: BUDAPEST100 - AZ EPIZODIKUS ÖNKÉNTESSÉG EREJE
Beszélgetés Szőke Tímeával, Budapest100 projektvezetőjével egy volt és jelenlegi önkéntesével Halasi Dórával, illetve Bagoly Gáborral. 2022. május 14.-15.-én ismét lesz Budapest100 az egyik legsikeresebb építészeti- kulturális fesztivál, amely a közösségek és a város ünnepe. Tizenegy évvel ezelőtt indult az OSA Archívum és a KÉK - a Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére a Budapest 100 építészeti- és kulturális fesztivál. Budapest100 eseményeit önkéntesek és lokálpatrióták szervezik a házak lakóinak, illetve a résztvevő intézmények képviselőinek segítségével. Kik az önkéntesei a Budapest100 programjainak? Hogyan lesz valaki a Budapest100 önkéntese, és milyen szakaszai vannak az önkéntességnek a jelentkezéstől az eseményig? Az önkéntes szakirodalom epizodikus önkéntességnek hívja a rövid idejű önkéntességet. Ennek is három formáját különbözteti meg: az ideiglenes önkéntességet (egy nap vagy néhány óra), az időközi önkéntességet, amely 6 hónapnál rövidebb időt jelent és az alkalmi önkéntességet, amely egy bizonyos eseményhez kötődő, időközönként vagy rövid időre vállalt önkéntességben nyilvánul meg. Milyen feladatot jelent az epizodikus önkéntesek szervezése?
14. PODCAST témája: ÖNKÉNTES-KOORDINÁTORI ÉS ORVOSI MUNKA A MENEKÜLTEK MEGSEGÍTÉSÉBEN
Beszélgetés Ipolyi Dórával a Vöröskereszt önkéntes menedzsment szakmai vezetőjével és Dr. Lestár Boglárka önkéntes orvossal. Milyen kihívásokat és feladatokat jelent a menekültek ellátása az önkénteseknek? Hogyan készült fel erre a Vöröskereszt? A személyes történeteken keresztül beszélgetünk arról is, hogy miként lesz az önkéntességből karrier, illetve hogyan lesz valaki önkéntes orvos a Vöröskeresztnél? Milyen feladatokat lát el egy önkéntes orvos a menekültek megsegítésében? A felvétel készítésének idején már több, mint egy hónapja fogadja Magyarország az orosz-ukrán háború menekültjeit. A korábbi podcast adásokban már bemutattuk, hogy hol és milyen feladatokat látnak el a Magyar Katolikus Karitász és a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet önkéntesei és munkatársai, amai adásban a Magyar Vöröskereszt önkénteseinek munkáját mutatjuk be.
15. PODCAST témája: NYÁR+FESZTIVÁLOK+ÖNKÉNTESSÉG
Két év kihagyás után az idei nyár ismét a fesztiváloké. Közel 2000 fiatalnak a fesztiválok nem csak szórakozást, hanem az önkéntesség terepét is jelentik. Kik a fesztivál önkéntesek? Mit csinálnak és milyen szervezeti keretek között végzik ezt a sajátos önkéntes tevékenységet? Erről beszélgetünk ma Szabó Boglárka és Csordás Lilla önkéntes koordinátorokkal, valamint Nagy Rékával, a Fesztivál Önkéntes Központ vezetőjével. 10 évvel ezelőtt a fesztivál Önkéntes Központ a nagyobb nyugati fesztiválok mintájára kezdte el megszervezni az önkéntesnek jelentkezőket és azok tevékenységét először a Sziget, majd pedig az évek során a többi, nagyobb, hazai fesztiválokon. Különlegességét ennek a fajta önkéntességnek az adja, hogy egyrészt rövid idejű, epizodikus önkéntesség, ami egy naptól, egy hétig tarthat. Másrészt, nem az önkéntesség klasszikus terepein zajlik, hanem fesztiválokon, ahol a szervezettség, az önkéntesek kiképzése ugyancsak a hatékony önkéntes munka kulcsa.
16. PODCAST témája: ÖNKÉNTESSÉG KÜLFÖLDÖN - JELENTKEZÉS ÉS TAPSZTALATOK
A Magyar Önkéntesküldő Alapítvány 2003 óta több száz magyar fiatal külföldi önkéntességét, nemzetközi szolidaritási projektben való részvételét segítette elő. Hogyan lehet valaki önkéntes külföldön? Mit adnak önkéntességükkel ezek a fiatalok a külföldi fogadó szervezeteknek? Mit kapnak a külföldi önkéntességgel a résztvevők ? Az ESC (European Solidarity Corps - European Voluntary Services) önkéntesség az Európai Bizottság programja, amelyben a 18-30 éves fiatalok szervezetten, biztonságos körülmények között 2-12 hónapot tudnak eltölteni egy európai ország civil, nonprofit vagy közigazgatási szervezeténél Erről beszélgetünk Rajeczky Zsuzsanna önkéntes-koordinátorral és Fülöp Annával, aki az elmúlt évben volt önkéntes Ausztriában.
17. PODCAST témája: AMIKOR AZ ÖNKÉNTESSÉG BESZIPPANT
Az önkéntes motivációs kutatások szerint az önkéntesség vállalásának legfontosabb három háttérmotivációja az önkéntesség öröme, a közösség igény és elköteleződés egy társadalmi ügy, vagy társadalmi csoport mellett. Hogyan találjuk meg az önkéntesség örömét? Hogyan tartható ez fenn? Miként befolyásolja az életciklus az önkéntes elköteleződést?
Tapasztó Orsi friss diplomás mentálhigiénés szakemberrel, korábbi végzettsége szerint fizikussal és az utóbbi két évben nagy népszerűségre szert tett "nemakarokbeleszólni" Instagram oldal egyik alapítójával beszélgetek, a felvezetőben felvetett kérdésekről. Orsi számtalan interjúban megemlítette, hogy 30 éves kora körül rendszeresen végzett önkéntes munkát. Hál'Isten erre a témára igazából senki sem kérdezett mélyebben rá úgy, hogy ez a történet eddig még elmeséletlen maradt.
18. PODCAST témája: AZ ÖNKÉNTESSÉG MINT MUNKAVÉGZÉS
Mint jelent az önkéntes munkavégzés jogi értelemben? Hogyan szabályozza az Önkéntes törvény ezt a munkavégzést? Mennyiben és mely területein lenne érdemes a 2005. évi LXXXVIII törvényt finomítani, javítani?Az Önkéntes Szemle 2022. évi 1. számában Zugor Zsuzsanna az Echo Innovációs Műhely elnöke a közérdekű önkéntes tevékenység mint munkavégzési forma szabályozásának elemzésére vállalkozott egy hosszabb tanulmányban. Erről és az Echo Innivációs Műhely tevékenységéről beszélgetünk Zugor Zsuzsannával. Vendégünk még a székesfehérvári Szegényeket Támogató Alapítvány önkéntese, Koma Mónika is.
19. PODCAST témája: ORSZÁGIMÁZS-E AZ ÖNKÉNTESSÉG - KÜLFÖLDI ÖNKÉNTESEK MAGYARORSZÁGON
A COVID-19-járványt megelőző hat évben körülbelül 2000 külföldi önkéntest fogadott közel 60 magyarországi civil-nonprofit szervezet. Milyen feltételekkel lehet külföldi önkénteseket fogadására képes egy civil-nonprofit szervezet? Milyen motivációkkal érkeznek Magyarországra önkéntesként a külföldiek? Lehet-e országimázs az önkéntesség?
A magyarországi civil-nonprofit szervezetek 1996 óta fogadhatnak külföldről önkénteseket. Erre kezdetben az Európai unió EVS- European Voluntary Service, napjainkban pedig az ESC- az European Soludarity Corps program keretében valósulhat meg. A külföldi önkéntesek többsége 10-12 hónapot tölt el Magyarországon. Ez alatt az idő alatt nem csak önkéntes munkát végez, hanem "bele is szerethet" az országba, és netán jó hírünket is viheti haza. Mit mutatnak a tapasztalatok?
Meghívott vendégek: Kiss Andrea pályázati referens Erasmus+Önkéntesség -Tempus Közalapítvány; Závodi Emese az Önkéntes Diakoniai Év Programiroda vezetője; Kósa András közművelődési és ifjúságfejlesztő, Hírös Agóra Nonprofit Kft.
20. PODCAST témája: A SZOMSZÉDSÁGI ÖNKÉNTESSÉGRŐL - A KÖZÖSSÉGFEJLESZTÉS ÉS AZ ÖNKÉNTESSÉG TALÁLKOZÁSA
2002-ben indította el első szomszédsági önkéntes programját debreceni Életfa Segítő Szolgálat Egyesület, a Csapó kerti Közösségi Házzal együttműködve. Mai vendégem Marosszéki Emese szervezetfejlesztő az Életfa Egyesület egyik vezetője, aki Giczey Péterrel és Pető Ibolyával együtt vett részt a 2002 és 2020 között működő Csapókerti szomszédsági progmban.
21. PODCAST témája: SZERVEZETFEJLESZTÉS ÉS ÖNKÉNTESSÉG
Az Önkéntes Szemle 2022. évi 3. száma, többféle megközelítésben, a szervezetfejlesztés és az önkéntesség témakörével foglalkozik. A mai beszélgetésben olyan kérdések mentén járjuk körül a témát, hogy: "Milyen szakaszai voltak a hazai forprofit és a civil-nonprofit szektorban a szervezetfejlesztésnek?
Mikor és miért van szükségük az önkénteseket is foglalkoztató civil-nonprofit szervezeteknek szervezetfejlesztésre?"
"Melyek azok a jellemző szervezetfejlesztési problémák, amelyek az elmúlt egy évtizedben a civil-nonprofit szervezeteknél megjelentek?"
A hazai civil-nonprofit szektor a forprofit szektorral egy időben született újjá. A civil-nonprofit szervezetek egy része az 1990-es évek végére jut el abba a fejlődési szakaszba, hogy tudatosan elkezd szervezetfejlesztési kérdésekkel foglalkozni, szervezetfejlesztési tanácsadókkal kooperálni. Mai vendégemmel, Nardai Brigitta szervezetfejlesztővel és coach-csal ezekről a témákról beszélgetünk.
22. PODCAST témája: TÁRSADALMI HATÁS ÉS ÖNKÉNTESSÉG
A mai adásban azzal a tanulmánnyal foglalkozunk, amely az önkénteseket foglalkoztató civil-nonprofit szervezetek társadalmi hatását és azok mérését tárgyalta az Önkéntes Szemle 2022. évi 3. számában. Beszélgetés Bakó Csabával a SIMPACT Nonprofit Kft ügyvezetjével.
Mi az a társadalmi hatás, amit mérni lehet és miért vált egyre fontosabbá a civil-nonprofit szervezetek körében is?
Milyen módszerekkel és mit mérnek a szervezetfejlesztők a társadalmi hatás vizsgálatakor?
Milyen társadalmi hatások mutathatók ki egy önkénteseket is foglalkoztató civil-nonprofit szervezetnél?
23. PODCAST témája: TÖBB VAGY, HA ADSZ! - 72 ÓRA KOMPROMISSZUM NÉLKÜL
Október 6-9 között immár 15. alkalommal ez évben is megrendezésre kerül a 72 óra kompromisszumok nélkül önkéntes akció a középiskolai és egyetemista korosztály számára.
Milyen kihívást jelent egy rövid idejű/ epizodikus jellegű önkéntes akció megszervezése?
Milyen tapasztalatokat eredményeket tud felmutatni a 72 óra kompromisszumok nélkül akció?
Mitől lesznek többek, akik önkéntesként adnak?
Hogyan járul hozzá egy ilyen akció az ifjúsági korosztály tartós önkéntessé válásához?Erről és még sok minden másról a 72 óra kompromisszum nélkül kapcsán beszélgetünk Czopf Ágnes főkordinátorral és Gőbel Ágostonnal kommunikációs referenssel.
24. PODCAST témája: A PARTNERSÉG LEHETŐSÉGEI A VÁLLALATOK ÉS A CIVIL-NONPROFIT SZERVEZETEK KÖZÖTT
A mai adásban az Önkéntes Szemle 2022. évi 3. számában megjelent azon esettanulmányról beszélgetünk, amely a vállalatok és civil-nonprofit szervezetek közötti partnerségi együttműködéssel foglalkozott, olyan kérdések mentén, mint például:
Mit jelent a civil-nonprofit szervezetek számára egy vállalattal való partnerségi együttműködés?
Mit várnak el egy ilyen a partnerségi együttműködésben a vállalatok?
Melyek a sikeres együttműködés feltételei, és miben segíti ebben a Civil Impact Akadémia a civil-nonprofit szervezeteket?
Mindezen kérdésekre válaszol Kiss Gyöngyvér a Civil Impact Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője.
25. PODCAST témája: FIATALOK AZ ÖNKÉNTESSÉGRŐL
A legutóbbi felmérések szerint a szervezetekhez kötődő önkéntesek 21%-a 18-25 éves korosztályból kerül ki, ami azt mutatja, hogy a megfiatalodott a hazai önkéntesek köre. A mai adásban az önkéntessé válás személyes történetein keresztül olyan kérdésekről beszélgetünk, Milyen belső és háttértényezők indítanak el egy fiatalt az önkéntesség vállalása felé?- Hogyan, milyen szempontok szerint választják ki azt a szervezetet, ahová önkéntesként jelentkeznek Hogyan alakult az önkéntes-életútjuk? Mit adtak önkéntességük során és mit kaptak az önkéntességtől? "Trendi-e" ma önkéntesnek lenni a 18-25 évesek között? Hogy látják mivel lehetne ösztönözni a fiatalok önkéntessé válását?
Vendégek: Maácz Fruzsina a KórházSuli és Horváth Panna a Nem Adom Fel Alapítvány önkéntesei.
26. PODCAST témája: MIÉRT LEGYÉL KÖRNYEZETVÉDELMI ÖNKÉNTES?
A környezetvédelem ma már életünk része lett, akár tudatosan, akár nem tudatosan is élünk ezzel. A felmérések szerint a környezetvédelem - a szociális ellátás, oktatás, egészségügy, kultúra után - az ötödik legnépszerűbb tevékenységterület a szervezetekhez kötődő önkéntesek körében. Milyen belső és háttértényezők indítanak el valakit arra, hogy környezetvédő önkéntes legyen? Mit csinál egy környezetvédelmi önkéntes? Mit adnak a környezetvédelmi önkéntesek a szűkebb-tágabb környezetüknek, a társadalomnak és mit kapnak az önkéntességük során? Menő dolog-e ma környezetvédelmi önkéntesnek lenni? Mivel lehetne ösztönözni a fiatalok önkéntessé válását általában és a környezetvédelem terén?
Vendégek: Táboriné Soós Krisztina a Zöldövezet Társulás Környezetvédelmi Egyesület és Sebe Anna, valamint Rada Bálint az ELTE Együtt a Környezettudatos Szemléletért fenntarthatósági és megtakarítási program önkéntesei.
27. PODCAST témája: AMIRŐL MINENKINEK VAN VÉLEMÉNYE: AZ ISKOLAI KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLAT
A köznevelési törvény előírása szerint 2016-tól az érettségi vizsga megkezdésének feltétele, hogy minden diák 50 óra közösségi szolgálatot végezzen középiskolai tanulmányai során. A pedagógiai program bevezetéséről éppen 10 éve döntöttek, ezért a mai adásban ennek a tíz évnek a tapasztalatairól beszélgetünk, hiszen úgy tűnik, hogy az Iskolai Közösségi Szolgálatról szinte minden érintettnek - tanulóknak, pedagógusoknak, szülőknek - nagyon ellentétes véleményük van: vannak, akik lelkesen támogatják és vannak, akik még hevesebben ellenzik.
Vendégek: Markos Valéria az Önkéntes Szemle szerkesztője és a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Karának oktatója és Bodó Márton közoktatási referens Ferences Rend.
28. PODCAST témája: MIT ÉRDEMES A CIVIL KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLTATÓ KÖZPONTOKRÓL?
10 éve, 2012-ben jött létre a Civil Közösségi Szolgáltató Központok hálózata. Mit érdemes tudni a Civil Közösségi Szolgáltató Központokról? Milyen szerepet töltenek be civil-nonprofit szektor életében? Hogyan vészelte át a hazai civil-nonprofit szektor a Covid-19 járványt? Milyen kihívások elé állítja az energia és gazdasági válság a civil-nonprofit szervezeteket? Milyen tervek, stratégiák segítik kormányzati szinten a civil-nonprofit szervezeteket ebben a kritikus időszakban?
Vendég: Dr.Kecskés Péter, a Miniszterelnökség Civil Kapcsolatokért és Társadalmi Konzultációért felelős főosztályvezetője
29. PODCAST témája: PRO BONO, AVAGY AZ EGYÉNI TÁRSADALMI FELELŐSSÉGVÁLLALÁS
A pro bono latin kifejezés magyarra fordítva annyit jelent, hogy a közjóért. Az elmúlt években itthon is egyre többet hallani a pro bonoról, mint a vállalati önkéntesség egy formájáról. Ez esetben arról van szó, hogy a pro bono tevékenységek alapvetően nem a munkavállalók, hanem a cég által vállalt önkéntes segítségnyújtást jelentik, az alkalmazottak szakértelmének felhasználásával. A vállalat az alapszolgáltatását természetbeni támogatásként ajánlja fel valamilyen szervezetnek, de ugyanolyan feltételekkel, felelősségvállalással, és általában szerződés alapján, mint egyéb, üzleti ügyfeleinek. A mai podcastban a pro bonoról eredeti értelmében, és az egyéni társadalmi felelősségvállalás szemszögéből megközelítve lesz szó.
A podcast adás mai vendége mai vendége Mautner Zsófi, akit talán sokaknak nem kell bemutatni, hiszen a hazai gasztroblogger műfaj egyik megalapítója, és aki egy nagy karrierváltás után kezdett el főzéssel foglalkozni. Akik ismerik és nyomon követik munkásságát azoknak az sem újdonság, hogy az elmúlt években felhasználva a Mautner Zsófi brand-et, egyre több olyan projekt támogatója, amely valamilyen társadalmi ügy mellett való kiállást is jelent.